Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Judo dla świata

Judo dla świata
Judo dla świata
Judo dla świataUKS OKAY i KJ AZS Opole we współpracy z Fundacją DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki realizują projekt, którego głównym celem jest wdrażanie osób niepełnosprawnych do uprawiania sportu. Już od września 2016r. prowadzone są zajęcia judo dla dorosłych osób niepełnosprawnych w sali judo KJ AZS Opole w Cieplaku, a od marca 2017r. zajęcia ogólnorozwojowe z elementami judo dla grupy przedszkolnej w Fundacji DOM. W czasie zajęć zwodnicy uczą się technik judo, bezpiecznego padania, a także podstawowych zasad i reguł walki judo.
 
Dnia 11 czerwca 2017 roku niepełnosprawni judocy zaprezentowali swoje umiejętności w niezwykłym pokazie judo zorganizowanym w czasie dorocznego festynu Fundacji Dom na Placu Wolności w Opolu. W dniu 14 czerwca 7 naszych zawodników wzięło udział w Pierwszym Opolskim Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych, który odbył się w sali judo T.S. Gwardia Opole, przy ul Kowalskiej 2. Judocy przygotowują się też do kolejnych startów w zawodach, m. in. do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. Jednakże w tym projekcie to nie rywalizacja jest najważniejsza. Największe znaczenie ma podnoszenie swoich umiejętności, przekraczanie kolejnych granic, współtworzenie grupy, w której chce się przebywać oraz radość płynąca z uprawiania sportu.
 
Idea realizacji zajęć judo dla osób niepełnoprawnych płynie wprost z filozofii judo. Judo jest japońską sztuką walki, która swoich adeptów uczy nie tylko technik i chwytów, ale również wdraża ich do przestrzegania w codziennym życiu pewnych zasad i wartości. Jedną z najważniejszych zasad w filozofii judo jest zasada mówiąca o tym, że „Trenujemy dla wspólnego dobra i korzyści”. Realizowany przez Kluby projekt jest zgodny z trzecią zasadą judo, jak również z ideą propagowaną przez International Judo Federation w czasie obchodów Światowego Dnia Judo w 2016r., który obchodzony był właśnie pod hasłem „Judo dla Świata”. Trenerzy i zawodnicy UKS OKAY i KJ AZS Opole postanowili wyjść do osób niepełnosprawnych i wykorzystać swoje umiejętności i wartości, żeby zachęcić ich do trenowania judo, a przez to poprawić jakość ich życia.
 
Projekt realizują:
• Jerzy Dodzian - trener I klasy, w przeszłości trener Kadry Narodowej Seniorek w Judo, trener grup dziecięcych i zawodników z grup młodzieżowych w UKS OKAY i KJ AZS Opole;
• Agata Mróz-Pankowska - Prezes UKS OKAY, w przeszłości zawodniczka KJ AZS Opole, wieloletnia reprezentantka Polski w judo, psycholog;
• Anna Chodakowska - trener II klasy, Prezes KJ AZS Opole, w przeszłości zawodniczka KJ AZS Opole, wieloletnia reprezentantka Polski w judo, trener grupy wyczynowej i grup dziecięcych w KJ AZS Opole.
 
Ze strony Fundacji Dom wielkim wsparciem organizatorów zajęć, jak i ich uczestników jest opiekun grupy dorosłej Pan Grzegorz Wróbel.
 
W zajęciach jako wolontariusze uczestniczą również zawodnicy obydwu Klubów, którzy wspomagają pracę trenerów, wspierają niepełnoprawnych judoków, dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.
 
JUDO DLA ŚWIATA!!!
 

International Judo League

IJL

Linki

PZJ in school

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Kalendarium

poprzednim miesiącu grudzień 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 48 1
week 49 2 3 4 5 6 7 8
week 50 9 10 11 12 13 14 15
week 51 16 17 18 19 20 21 22
week 52 23 24 25 26 27 28 29
week 1 30 31